2008 m. geriausių archeologijos paveldo išsaugojimo darbų konkurso Didysis prizas archeologijos vertybių priežiūros srityje skirtas Raudondvario bendruomenės nariui Pauliui Repšiui už Bernatonių piliakalnio priežiūros darbus.

 

BERNATONIŲ PILIAKALNIS

(Bernatonių km., Raudondvario sen., Kauno r., Kauno aps.)

(MC 13011)

 

Bernatonių piliakalnis yra valstybės saugoma nekilnojamoji kultūros vertybė, turinti archeologinę ir kraštovaizdinę vertę. Spėjama, kad ant šio piliakalnio stovėjo metraštininko Kaspero Šiuco minima 1369 m. kryžiuočių sudeginta Kęstučio pilis „Bayery“.

Piliakalnio želdynas užgožia piliakalnį ir jo kontūrus, todėl jis yra praradęs vieną pagrindinių vertingųjų savybių – pažintinę. Šiuo piliakalniu susidomėjo ir ėmė propaguoti jaunieji Raudondvario gyventojai. Iniciatyvą atgaivinti Bernatonių piliakalnį pirmasis parodė Paulius Repšys. Būdamas interneto svetainės www.raudondvaris.lt administratorius, jis ieškojo informacijos apie miestelį ir viename lankstinuke rado pažymėtą piliakalnį. Pirmosios Pauliaus Repšio piliakalnio nuotraukos, jo parengtas aprašymas interneto svetainėje ne vienam leido šią vietą ne tik atrasti, bet ir tankiu mišku apaugusiame Nevėžio šlaite surasti. Buvo pastatytas informacinis stendas, žymintis Bernatonių piliakalnį. Piliakalnio vieta yra labai palankioje vietoje - netoli Raudondvaris, šalia teka Nevėžis, ateityje palei piliakalnį ketinama įrengti dviračių taką. Piliakalnis gelėtų tapti puikiu turistų traukos objektu ir raudondvariečių poilsio vieta.

Paskelbus trumpą informaciją apie piliakalnį internetinėje svetainėje www.raudondvaris.lt, žmonės susidomėjo ir palaikė idėją piliakalnį sutvarkyti. Didžiausią paramą parodė Raudondvario bendruomenės centras. Kreiptasi į Kauno rajono savivaldybę dėl piliakalnio tvarkymo darbų. Lietuvos archeologijos draugijos pirmininko Z. Baubonio pastangomis buvo pakeista kertinės miško buveinės Nr.573804, esančios Kauno urėdijos, Raudondvario girininkijos 175 kvartale, riba. Tai leis užtikrinti valstybės saugomo archeologijos objekto – Bernatonių piliakalnio – tinkamą apsaugą, eksponavimą ir pritaikymą lankymui.

2008 m. vasario 28 d. ant piliakalnio buvo suorganizuotas susitikimas su Lietuvos archeologijos draugijos pirmininku Z. Bauboniu, Kauno rajono savivaldybės kultūros, švietimo ir sporto skyriaus darbuotojomis, Kauno ir Raudondvario urėdijų miškininkais. Jame nuspręsta, kad piliakalnis bus tvarkomas etapais:

pirmiausia išvalyta teritorija nuo mažų medelių ir krūmų;

išpjauti kai kurie subrendę medžiai;

įrengti laiptai ir automobilių stovėjimo aikštelė.

Raudondvario bendruomenės centro direktorės L.Janušauskienės iniciatyva, piliakalnio tvarkymas ir jo lankymas buvo įrašytas į sveikatingumo projektą „Gyvename šiandien ir gyvensime rytoj“, kuriam pritarė ir Kauno rajono savivaldybės administracija. Buvo gautas leidimas valyti sklypą nuo krūmų ir medelių, organizuotos talkos, į kurias susirinko nemažas būrys Raudondvario gyventojų. Kibę į darbą talkininkai kas su kirviu, kas su sekatoriumi, o kas su benzininiu pjūklu išvalė nuo menkaverčių medelių piliakalnio pylimą ir aikštelę. Tokių talkų bus suorganizuota dar keletas. Liko dar daug darbų: terasa, šlaitai ir piliakalnio prieigos.

Savo pastebėjimus apie Bernatonių piliakalnio tvarkymo darbus išdėstė žiniasklaidoje Raudondvario bendruomenės centro direktorė L. Janušauskienė ir Nepriklausomybės akto signataras Dr. L. Milčius.

 

1 pav. Pasitarimas ant piliakalnio

 

2 pav. Kai kurie istorikai teigia, kad čia stovėjo pilis

 

3 pav. Pjūklui paklūsta menkaverčiai medžiai ir krūmai

 

4 pav. Kur būrys stos, ten visada daugiau jėgos

 

5 pav. Viskas, kas nereikalinga, saugiai sudeginama

 

6 pav. Atokvėpio minutė „Kavos pertrauka“

 

7 pav. Pabaigus I–ojo etapo darbus