2009 m. geriausių archeologijos paveldo išsaugojimo darbų konkurso Didysis prizas archeologijos vertybių priežiūros srityje skirtas Marytei Grietinienei už Apuolės kapinyno nuolatinę priežiūrą.

 

2009 m. birželio mėn. pradžioje, netoliese gyvenančios Marytės Grietinienės pagalba, Kultūros paveldo departamento Klaipėdos teritorinio padalinio inspektoriai kartu su policija Skuodo rajone, Apuolės kapinyne, sulaikė du jaunuolius, be leidimo kasinėjančius X-XIV a. senovės kuršių kapinyną. Vaikinai tąkart įkliuvo su įkalčiais - keliais šimtais radinių bei įtariama, kad tie patys žmonės galėjo suniokoti dar apie 12 kapinynų.

Sulaikytieji, anot paveldosaugininkų, greičiausia veikė tik Vakarų Lietuvoje ir Latvijoje, nes juos domino tik senųjų kuršių su vikingais siejamas palikimas, kuris, manoma, itin didelę paklausą turi Skandinavijos ir Europos juodojoje rinkoje. Paveldosaugininkai anksčiau pranešė, kad "juodųjų" archeologų grupuotė Vakarų Lietuvoje senovės kuršių kapavietes nevaržomai grobstė apie 4 metus, tačiau vietinės gyventojos neabejingumo dėka, jų veikla buvo sustabdyta.

 

Iš juodųjų archeologų atimti Apuolėje iškasti radiniai vertinami keliomis dešimtimis tūkstančių litų (L. Kavaliausko ir N. Jankausko nuotr.)