2010 m. geriausių archeologijos paveldo išsaugojimo darbų konkurso Didysis prizas archeologijos vertybių priežiūros srityje skirtas Zarasų rajono savivaldybės administracijai už archeologijos paveldo objektų (Gutaučių, Zabičiūnų, Pakalniškio, Liaudiškių piliakalniai, I-ojo Pasaulinio karo kapinės, Apkartų kaimo pilkapynas) priežiūros organizavimą.

 

Zarasų rajono savivaldybė dalyvavo projekte „Utenos apskrities piliakalnių sutvarkymas ir pritaikymas turizmo reikmėms“. Įgyvendinant šį projektą buvo sutvarkyti trys piliakalniai.

 

Gutaučių ir Zabičiūnų piliakalniai
(Antalieptės sen.)

Šiuose piliakalniuose atliktas plynas kirtimas ir atrankinis menkaverčių krūmų ir medžių kirtimas, pagaminti ir įrengti informaciniai stendai, nukreipiamosios rodyklės.

1 pav. Gutaučių piliakalnis (Z. Baubonio nuotr.)

 

Pakalniškio piliakalnis
(Turmanto sen.)

Šiame piliakalnyje atliktas plynas ir valomasis menkaverčių krūmų ir medžių kirtimas, pagaminti ir įrengti laiptai, du suolai ir stalas, dvi šiukšliadėžės ir nukreipiamoji rodyklė.

2 pav. Pakalniškio piliakalnis (Z. Baubonio nuotr.)

 

Taip pat:

Puginų ir Grūžtų kaimų Pirmojo Pasaulinio karo karių kapinės
(Zarasų sen.)

Zarasų seniūnijoje racionaliai panaudoti viešieji darbai-sutvarkytos senosios ir Pirmojo Pasaulinio karo karių kapinės. Atliktas plynas ir atrankinis menkaverčių krūmų ir medžių kirtimas.

 

Apkartų kaimo pilkapynas
(Zarasų sen.)

Iškirsti menkaverčiai krūmai, išpjauti sausuoliai.

 

Liaudiškių kaimo piliakalnis
(Zarasų sen.)

Iškirsti krūmai, išpjauti menkaverčiai medžiai. Aptikti kasinėjimai. Nustatyta, kad vaikai bandė kasinėti Liaudiškių piliakalnį, ieškojo šovinių, nes Antrojo Pasaulinio karo metu ten buvo iškasti apkasai. Seniūnas kalbėjo su vaikų tėvais ir kasinėjimai buvo nutraukti.

3 pav. Liaudiškių piliakalnis (G. Zabielos nuotr.)